Duygu Yönetimi

Duygu Yönetimi

      İş hayatında hedefimize ulaşıp başarılı olmak ve başarıyı sürdürebilmek için akıl-ruh-beden sağlığımızı birinci sıraya koymak stratejik bir önceliktir. Artık doktorların da cesurca dile getirmeye başladığı bir gerçek var ki kronik hastalıkların ve kanserin ana kaynaklarından biri duygusal çatışmalar ve olumsuz düşünce kalıplarıdır. Örneğin, günümüzde sıkça rastlanılan mide rahatsızlığının birincil sebepleri takıntı, korku, stres, hayata güvenememe, kendini onaylamama, yaşamdan zevk alamama, hayır diyememe ve bir şeyleri istemeden yapmaktır.

      Kolektif bilincimizde ne kadar duyguların yanlış, yıkıcı, bastırmamız gereken şeyler olduğu bilgisi varsa da öfke ve kaygı da dahil olmak üzere hissettiğimiz her duygu ve bu duyguların bize yaşattığı her deneyim bizim için önemlidir. Çünkü bilgelik bizim duygularımızın birikimidir. Bununla birlikte hiç bir duygu bastırılamaz. Yok saydığımız her duygu zamanı gelince bedensel bir rahatsızlık ya da hayatımızda bir kaos olarak karşımıza çıkar.

      Kendi duygularımızı fark edip yönetebilmek kadar karşımızdakinin duygularını fark edip yönetebilmek de önemlidir. Kendi duygularımızı ve başkalarının duygularını yönetebilmenin bir diğer adı da duygusal zekâdır ve duygusal zekâ geliştirilebilir.

      Beden ve ruh sağlığının yanı sıra yüksek bir duygusal zekânın sağladığı avantajlar:

  • Başarının artması
  • Çevreyle sağlıklı ve yapıcı bir ilişkiler kurabilme
  • Çatışma çözme ve iletişim becerilerinin gelişmesi
  • İç motivasyonun artması ve hedefe daha rahat odaklanabilme
  • Daha etkili bir lider olma

        Duygu Yönetmiyle ilgili randevu almak için bize 0545 729 55 90 numaralı telefondan, iletisim@pinarkobas.com e-posta adresinden veya bu bağlantıdaki formu kullanarak ulaşabilirsiniz.