Tükenmişlik Sendromu

Tükenmişlik Sendromu

        Tükenmişlik sendromu, çalışandan beklentinin ya da kişinin kendisinden beklentisinin yüksek olduğu, yoğun bir çalışma temposu olan kişilerde görülür. Basit bir ifadeyle tükenmişlik sendromu, kişinin pilinin bittiği noktadır. Burada "çalışan" kişiden kasıt sadece maaşla çalışan kişiler değil. Tükenmişlik sendromu öğrencilerde ve ev kadınlarında da sıklıkla gözlemlenir. Bu sendromu yaşayan kişi; yaptığı işe karşı heyecanını kaybeder, çalışma ortamından soğur, duygu iniş çıkışları yaşar, kendini bitkin, suçlu, çaresiz ve öfkeli hisseder, kendine güveni azalır, yaptığı işe konsantre olamaz, unutkanlıkları artar, intiharı düşünebilir, kendini sürekli yorgun ve halsiz hisseder, uyku problemi, baş ve kas ağrıları yaşar.

        Tükenmişlik sendromunda iyileşmeye giden yol, kişinin sendromun anlatmak istediğine kulak vermesinden geçer. Ama kişinin içinde bulunduğu durumu sağlıklı bir şekilde değerlendirebilmesi için ilk önce gevşemesi gerekir. Bu yüzden tükenmişlik sendromu ile çalışırken ilk önce danışanlarımıza rahatlama ve gevşeme teknikleri ile alakalı kişiye uygun çözümler sunuluyor. Daha sonra da şapkalarını önlerine koyup bundan sonra nasıl bir hayat yaşamak istiyorlar ve istedikleri bu hayatı yaşamaları için hangi adımları atmaları gerekiyor gibi soruların cevaplarını bulmalarına yardımcı oluyoruz.

        Tükenmişlik sendromu ile ilgili randevu almak için bize 0545 729 55 90 numaralı telefondan, iletisim@pinarkobas.com e-posta adresinden veya bu bağlantıdaki formu kullanarak ulaşabilirsiniz.