11/02/2016

Altın Anahtar: Stresini Yönet

Günlük yaşantımız sırasında kontrolümüz dışında iş yığınlarıyla, bireysel baskılarla, içsel (duygusal) sorunlarla bir arada adeta boğuşmak zorunda kalabiliyoruz. Bu tür zamanlarda anlık düşünmeden hareket etmek, genellikle işleri daha büyük bir çıkmaza sürükleyerek bir tür kelebek etkisi yaratabilir.

Peki bu durumlarla başa çıkmak herkes için bu kadar zor olmak durumunda mı? Elbette ki hayır. Geçmiş deneyimlerimizin üzerine anlık streslerimizin ağır bastığı bu durumlar gelecek kaygısı oluşturabilir. Bu tarz durumlarda soğuk kanlı olmak kişiye çok büyük bir fayda sağlayacaktır.

Soğuk kanlı olmak deneyim isteyen ve öğrenilebilen bir şeydir. Bunun için önce karar almış olmanız, sonrasında hayata geçirmek için pratikler yapmanız yararınıza olacaktır. En büyük silahımız şüphesiz ki nefes egzersizleri. Her gün en az 10 dakika yapacağınız nefes egzersizleriyle anda kalmayı deneyimleyebilirsiniz. Bu deneyimleriniz, en stresli durumlarda bile anda kalmanızı sağlayarak gerekiyorsa susarak konuyu büyütmemenizi, gerekse duygu ve düşüncelerinizi doğru zamanda doğru sözlerle karşınızdaki muhattabınıza iletebilmenizin yolunu açacaktır.