02/05/2016

Pazartesi Sendromundan Kurtulmak İmkansız mı?

Yeni bir hafta daha başladı. Yeni hafta demek yeni ilk iş günü demek. “Kurumsal” çağın başlamasıyla beraber insanlarda “Pazartesi Sendromu” daha çok görülür oldu. Bu sendrom, bulaşıcı olma özelliğiyle de bilinir. 

Her pazar günü akşamı siz de kendinizi çok fazla yorgun ve özellikle önünüzdeki haftanın iş yükünü hissetmeye başlıyorsanız, bu sendromu taşıyor olabilirsiniz. Peki kurtuluşunuz var mı? Yoksa bu durum yaşamınızın sonuna kadar her pazartesi sizi mi izleyecek? 

Cevabı oldukça basit; Önleminizi almazsanız evet. 

Peki nasıl önlem alabilirsiniz, bu sendromdan nasıl kurtulabilirsiniz? Kısaca anlatalım. 

- Sendrom, Pazartesi günü başlamaz - 

İsminden sanıldığı aksine sendrom pazartesi günü değil, pazar günü öğleden sonra başlar. İnsanlar tatil gününün tadını çıkartmak yerine yarın başlayacak olan yoğun iş temposunu kurgular ve istemeden de olsa strese bu sırada girmeye başlarlar. Pazar akşamı sendromun getirdiği stres yükselir ve pazartesi sabah uyanışında zirve yapar. Pazartesi akşam üzeri ise neredeyse geçer. 

(Bazı vakalarda cumartesi akşamı başlangıç yaptığı da görülebilir.)

- Önlemek İçin Neler Yapacağız? - 

1- Pazar günümüzün tamamını (başımızı yastığa koyduğumuz zaman da dahil) işle alakalı hiç bir şey düşünmemek. Pazar akşamı ile cuma akşamı arasında herhangi bir fark olmadığınızı içsel olarak kabul etmek. 

Unutmayın; cuma akşamı bedeniniz bir haftalık iş yükünden yeni çıkmıştır, ancak sosyal aktivitelere zaman ayırabilir, bu ayırdığınız zamanda da pek yorulmazsınız. Pazar akşamı ise 1 ya da 2 gün dinlenmiş olmanıza rağmen akşam herhangi bir şey yapacak gücü kendinizde bulamıyor olursunuz. 

2- Pazar sabahı yine erken saatte uyanıp en az 1 saatlik yürüyüş yapmak. Pazar günü de erkenden kalkıyor ve doğa ile iç içe bir spor yapıyor olmak, vücudunuza “erken kalkmak bir işkence yöntemi değil” mesajını vereceği için pazartesi günü daha olumlu bir uyanış gerçekleştireceksiniz. 

3- Pazartesi sabahı biraz daha erken uyanıp ailenizle güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra işe gidebilir, hatta bu pazartesi kahvaltılarını gelenek hâline getirebilirsiniz. Böylece pazar akşamı “yarın iş var” yerine “yarın güzel bir aile kahvaltısı var” diye kodlamış olursunuz. 

Bu önlemler dışında elbette sendromdan kurtulma amaçlı kişiye özgü bir çok yöntem bulunuyor. Eğer sendromun durumu üstesinden gelemeyeceğiniz düzeydeyse bir uzman desteği almanız önemlidir. Dilerseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz...