04/05/2016

Benim için "Başarı" nedir?

      Kelimelerin bir sözlük anlamları bir de bizim onlara yüklediğimiz anlamları vardır. Hele bazı kelimeler vardır ki bir bakmışız bir süre sonra bizim için başka bir anlam ifade etmeye başlamışlar. Başarı kelimesi de benim için böyle bir kelimedir. Daha önce kendi hikayemde de bahsettiğim gibi, eskiden başarı benim için zeki olduğumu başkalarına kanıtlamaktı. Şimdi ise benim için başarılı olmak; ruhumla bağlantıda olup gerçekten istediğim şeyleri yapmak, sevdiklerimle daha fazla vakit geçirmek, daha fazla gülmek ve eğlenmek, daha fazla an'da olmak. 

      Ve "başarısızlık"... Bilinçaltımdaki son tohumu da temizledikten sonra sözlüğümde artık öyle bir kelime yok. Çünkü "başarısızlık" olarak adlandırdığımız her şey aslında, bizim olduğumuzun daha iyi bir versiyonu olabilmemiz için yaşadığımız birer deneyim.

      Tenisteki gururumuz Çağla Büyükakçay da benimle hem fikirmiş. Geçtiğimiz Pazar (1 Mayıs 2016) Ayşe Arman'la bir röportajı yayınlandı Hürriyet Pazar'da. Vaktiniz olduğunda mutlaka okumanızı öneririm. Çağla diyor ki: 

      "Eskiden en çok mutlu hissettiğim anlar, başarılı olduğum zamanlardı. Sonra şunu kavradım, sadece başarıya takılıp kalmışsak yanmışız. Çünkü bunun sonu yok... Şimdi tenis oynadığım için çok mutlu hissediyorum kendimi. Başarılı olursam ne âlâ ama olamazsam da dünyanın sonu değil. Ben artık her gün korta çıkabildiğim, sağlıklı olduğum ve bu imkanlara sahip olduğum için mutluyum. Motivasyonum da, başarıdan ziyade bir Türk kadını olarak yapabileceklerim, mesela genç kızlara rol model olmak. En çok istediğim şey bu..."

      ...

      "Bence sahaya 'yeneceğim' diye çıkmamak gerekiyor. O anda, gelecek ya da geçmişle işiniz olmamalı. Ben artık süreçte, yani an'da kalıyorum. Oynadığım oyundan zevk alıyorum. 'Oh ne güzel, bugün de en sevdiğim şeyi yapıyorum!' diyorum. Ne geçmişi ne geleceği düşünüyorum. Nasıl faydasını gördüm anlatamam."

      ...

      "Büyük turnuvalarda oynuyorum. Sadece kazandık mı, kazanmadık mı diye bakmıyorum, hepsini deneyim olarak değerlendiriyorum."

      Peki; sizin için başarı kelimesi ne anlam ifade ediyor? 

      Neleri gerçekleştirirseniz kendinizi başarılı hissederseniz?

      Başarı tanımınız sizin tarafınızdan bilinçli mi oluşturuldu yoksa siz farkında olmadan toplumun dayatmış olduğu bir tanımı mı sahiplenmiş durumdasınız? (Bu soruya lütfen hemen cevap vermeyin. Kendinize dürüst olmak için bir süre kendi içinize dönün. Ve lütfen kendinizi yargılamayın.)

      Bu soruları cevaplandırmakta zorlanıyorsanız, kendinizden ve eğer varsa çocuğunuzdan beklentilerinizi düşünün. Bu beklentiler size başarı tanımınız ile ilgili ipucu verecektir. 

      Son olarak sizlerle başarısızlığa bir deneyim olarak bakan ve pes etmeyen, muhtemelen tanıdığınız insanlar hakkında kısa bilgileri paylaşmak istiyoruz;