11/05/2015

Dur ve Nefes Al

      Zor bir gün geçiriyorsun. Sanki bugün her şey üstüne üstüne geliyor. Patronun o kadar iş yükünün üstüne bir de acil bi’ rapor hazırlamanı istedi… Çocuğunun okulundan aradılar, son hafta olmasına rağmen seni okula çağırdılar. Üstüne üstlük Merkür ikizler burcunda, hâla geri gidiyor!.. :/

      Merak etme, bugün son. Yarın ikizler de ileri gitmeye başlayacak… :)

      Gök hareketlerinden midir bilinmez, bu aralar insanların üzerinde oldukça fazla bir buhran seziliyor. iletisim@pinarkobas.com adresine gelen sorulardan tutunda kendi sosyal hayatımızdaki gelişmeler, çevremizden duyduğumuz birbirinden bağımsız konularda da bu durum oldukça fazla. 

      Bu durumu kurucumuz Pınar Kobaş’a sorduk; Bu gibi duyguların içindeki takipçilerimiz bu durumun karşısında durmak için neler yapabilirler?

      Pınar Hanım soruyu duyunca tebessüm edip şöyle dedi; “Evet, bu aralar çok kişi bu durumdan şikayetçi.

      Kendisi şu egzersizleri önerdi, aynen aktarıyoruz;

      “Şimdi, herkesin olduğu yerde yapabileceği bir egzersiz var. Psikolojik durumu ne olursa olsun insanlara çok iyi geldiğini görüyorum. Bunun için herhangi bir hazırlık yapmalarına da gerek yok. Hemen yapabilirler. “An”da kalmak ya da “an”a geri dönmek için oldukları yerde nefes egzersizini yapsınlar. 

      (Sevgili okuyucu, burada böleceğiz. Daha önce bir çok kez nefes egzersizinin nasıl yapıldığını anlatmıştık. Hatta bir önceki gönderide mevcut.)

      Ayrıca vücutlarındaki enerjiyi dışa vurmak için nefes çalışmasının ardından rahatlamaya ve gevşemeye yardımcı olan başka bir egzersiz daha önerelim. Nefes egzersizi bittiğinde duruşu bozmadan, derin bir nefes daha alıp nefeslerini verdikleri sırada “m” sesini çıkartabilirler. İnsanlar genelde “om” ya da “ım” şeklinde de bilirler. Bu da dediğim gibi ayrıca insanları rahatlatan ve gevşemelerine yardımcı olan bir egzersizdir. Tabi iş yerindeyken ya da yanlarında birileri varken yapmak isteyebilecekleri bir egzersiz mi onu bilemem. :) 

      Günde en az bir kere, 5-10 dakika kadar da bu ikinci egzersizi yapabilirler. Ayrıca gün içerisinde bunaldıkları zamanda kendilerine yine 5-10 dakika ayırmayı çok görmemeliler. :) “