08/05/2015

Hedefe Odaklanmak

      Hedefe odaklanmak, ergenlikten yaşlılığa tüm dönemlerde insanların karşısına çıkan bir sorun olabilir. Hedefe odaklanmanın en iyi yollarından biri, onları yazmaktır. Bu konuda genelde ilk akla gelen yöntem olsa da, bu yöntemi çoğu kişi atlar ve etkisini görmezden gelir. Hedeflerinizi yazmak, onları sadece bir düşünce olarak kalmasından kurtarmış, elle dokunulabilir birer nesne hâline geçmesi için ilk fırsatı vermiş olursunuz. 

      Hedefe odaklanmak için hedeflerinizi nasıl yazacağınızı bilmiyorsunuz ya da kafanız mı karışık? Bu konuda yolunuza biraz ışık tutalım;

      - Dış etkilerin olmayacağı, rahatsız edilmeyeceğin bir yere gidin. Tekniğin bilgisayar ya da tablet gibi cihazlara not almak da olabilir ancak kalem ve kağıt kullanmanı önerebiliriz. Hedeflerini yaz. Bu hedeflerini çeşitli yöntemlerle maddeleyebilirsin. Bir beyin haritası olarak, listeleyerek ya da farklı bir stille yazın. Ana soru; “Kendin için ne istiyorsun?” 

      - ”Son model bir araba”, “İstanbul boğazında bir villa” bile olabilir. Gerçekten ne istiyorsun bu önemli. Yaşantınla alakalıysa; “Nasıl bir iş yaşamı hedefliyorsun?” 

      - Bu hedefinizi yazdığın kağıdın farklı bir köşesine ise duygusal hazzın için gerekli olanları yaz. Ses, dokunuş, görme, tat, koku, duyularla zevk veren her şeyi buraya yazın. Daha sonrasında bu maddeleri hedeflerinizle karşılaştırıp planlarınızı ona göre şekillendirebiliyor olacaksınız. 

      - Kendinize ilişkiler anlamında ne istediğini, ilişkiler konusunda arzuladıklarını farklı bir bölümde listele. Bekarsan ileride evleneceğin kişinin nasıl biri olması gerektiği, arkadaşlarınla ve iş ilişkilerinin nasıl olacağıyla alakalı maddelemeleri yap.

      - Kişisel başarı ve onay anlamında neler istediğini yaz.

      - Bunlarla beraber kim olmak istediğin de çok önemli. Hayallerin ile örtüşüp örtüşmediğini kontrol et.

      - Bu listelemeyi sürekli güncel tut. Amacından çıkanları zaman içerisinde sil ve gerektikçe yenilerini ekle. Hedeflerin sürekli dikkat gerektirmez ancak onlara odaklanmış olarak kalmana yardımcı olacaktır.

      Bu maddeleri belirttiğimiz gibi dilediğiniz teknikle uygulayabilirsin. Hedeflerin gerçekleştikçe ve gerçekleşen hedeflerinin üzerini çizdikçe listeye ekleyeceğin her hedefin “ileride gerçekleşecek” birer madde olduğunu bileceksin, ona göre şevkin artacak. Geleceğini ve amaçlarını daha çok düşünecek, böylelikle geleceğini kendin şekillendirmeye çaban artacak. Çaban arttıkça başarı artacak. 

      Bunu yaparken sabırsız olmayın. Kendiniz için emek harcayın…

      Konuyla alakalı daha cevap için iletisim@pinarkobas.com adresi ile iletişime geçebilirsiniz.