21/06/2015

Kendinle İletişimin Nasıl?

      “İş hayatı, sosyal hayat ve aile içi iletişim becerilerini geliştirmek istiyorsan, kendinle iletişiminin nasıl olduğunu fark etmelisin. Kendinle iletişimini nasılsa, çevrenle iletişimin de o şekildedir.” - Pınar Kobaş

      Pınar Kobaş'ın belirttiği gibi, iletişim kurmada sıkıntı yaşıyorsan, öncelikle kendinle olan iletişimini gözden geçir. İletişim, sadece karşındakiyle kurduğun temas değil.

      Hayatımızda daha fazla mutluluk ve huzur istiyorsak, öncelikle kendi iç huzurumuzu yakalamak zorundayız. İç huzuru yakaladıkça, birlikte çalıştığımız insanlarla (aile, sosyal iletişim de buna dahil) iletişimimizin doğru ortantıyla iyileştiğini görmek mümkün.

      Kendinle olan ilişkini anlamak için öncelikle sakin bir odaya ya da rahatsız edilmeyeceğin açık havada bir yere git. Kendini yargılamama ve dış etkenlerden kurtulmada yardımcı olması için “an"a dönme amaçlı nefes egzersizi yap. Dilersen nefes egzersizin sırasında, dilersen egzersizin bittikten sonra şu soruların cevaplarını kendini yargılamadan düşün;

      - Kendimi seviyor muyum?
      - Kendimle nasıl bir iç diyalogum var?
      - Kendimi acımasızca eleştiriyor muyum, yoksa hatalarım karşısında kendime sevgi ve şefkatle mi yaklaşıyorum?
      - Kendimi olduğum gibi kabul ediyor muyum?
      - Duygularımın ne kadar farkındayım?
      - Duygularımla nasıl baş ediyorum ve onları nasıl ifade ediyorum?

      Soruların cevaplarını yine kendini yargılamadan gözden geçir ve kendinle daha sağlıklı iletişim kurmanın yollarını aramanı tavsiye ediyoruz.