13/11/2015

Kendinle Zaman Geçir

      İnsanlar hayatları boyunca genellikle dış kaynaklardan içe doğru bakarlar. Yani kendi hayal, istek ya da hedefleri gibi aslında hayati bir çok konuyu arkadaş, iş seçimi ve hayatı gibi bir çok farklı kaynaklardan gelen geri bildirimler sayesinde şekillendirirler. Bu tarz “dışarıdan bakış”, kişiye yol gösterebileceği gibi çoğunlukla kişiyi yanıltıcı olabilir.

      Hayaller ya da hedefler, gerek dışarıdan aldığımız geribildirimlerle, gerekse bizim ürettiğimiz şekilde olsun hiç beklemediğimiz ve farkında olmadığımız şekilde evrilebilirler. Bu evrilmenin (ya da harekete geçmede gecikmelerin) başlıca nedenleri yarın yapılacak işler, zamanın “her geçen gün aleyhimize işliyor” korkusu, buna bağlı olarak yaşlanma korkusu, yeni bir proje için (unutmayın, hayallerinizde bir projedir) yeni bir enerji bulma çalışmaları, sosyal hayatta itibarlı biri olma yolunda duyulan kaygılar, izlemeniz gereken filmler ya da diziler, arabanızın genel bakımı, yazın tatilde alınan kiloların önümüzdeki seneye yansımasına engel olmak için daha şimdiden kilo verme çalışmalarına başlamak vb. bir çok özel ya da genel konularla sekteye uğrayabilir.

      İşte tam da bu nedenle zamanı durdurmanız gerekir.

      Evet, zamanı durdurmak…

      Zamanı çok kolay bir şekilde durdurabilmeniz mümkün. Kendinize gün içerisinde mutlaka zaman ayırın. Yakınlarda doğal bir alan varsa (park, bahçe, orman vb.) kendinizi oraya doğru atın, doğanın içerisine karışın. Eğer böyle bir imkan yoksa iş yerinizde kimsenin olmadığı bir odaya, evinizin boş bir odasına, bunlar da olmadı mutlaka farklı bir yer bulun. Bu o kadarda zor olmamalı. :) Gün içerisinde en az 5 dakika zihninizle, bedeninizle ve ruhunuzla tam olarak kendinizle beraber olun. Bir önceki paragrafta saydığımız maddeler ve türevlerini mutlaka kapı dışı bırakmak tek şartımız. Ardından nefes egzersizinize başlamak için hiç bir engeliniz kalmadı demektir. Kendinizle bu şekilde baş başa kaldığınızda, dış etkenlerden arınmaya çalıştığınızda aslında zihninizde oluşan bu hengame kolayca yok olacaktır. Bu hengamenin yok olması için sabır ve istikrar da önemli. Günde en az mutlaka 5 dakika kendinizle olan buluşmanızı gerçekleştirin. Egzersizlerinizde pratiklik arttıkça zihninizdeki karmaşıklığı ve dış etkenleri çok daha rahat fark edebiliyor olacaksınız. Buda size hafiflik getirecek. Dolayısıyla hedeflerinize/hayallerinize daha kolay bir şekilde odaklanıp onları hayata geçirmek sizin için artık çok ama çok daha basit olacaktır.