10/06/2015

Kişisel Farkındalık Egzersizi: Nasıl bir hayat istiyorum?

      Süre: 45-60  dakika 

      Malzeme: Kağıt, kalem    

      Amaç: Kendinizi daha yakından tanımak

      Hayatımıza yön verme konusunda zaman içerisinde bir çok tekniği sizlerle paylaşıyoruz. Sorunlarımızın üstesinden gelme konusunda ilk adım, sorunun üstesinden gelmek için çaba sarf etme kararıdır. Yani kişi, eğer rahatsız olduğu sorunun üstesinden gelme kararlılığını göstermezse, tedavi pek mümkün değil. 

      Günümüzde sıkça rastlanılan durumlardan birini, insanların “aslında istemedikleri bir hayata adım atmaları” olarak belirleyebiliriz. Okul hayatımız, meslek seçimimiz, yaşadığımız yer seçimi ve hatta hayat tarzımız bile “olmak zorunda olduğumuz” olabilir.

      Biz size, aslında bu hayat tarzını yaşamak zorunda olmadığınızı net bir şekilde söyleyebiliriz. Eğer hayallerinizin peşinden koşmak istiyorsanız, önce kararınızı alın. Gerçekten hayallerinizin peşinden koşmak, hayalinizdeki gibi bir hayat sürmek istiyor musunuz? 

      Cevabınız “evet”se yazının bundan sonrasında bahsedeceğimiz egzersizi yapmanız, hayalinizi gerçekleştirmenin ilk adımı olduğunu söyleyebiliriz. 

      Egzersiz Nasıl Yapılır?

      1. Adım: Rahatsız edilmeyeceğin, egzersizinin bölünmeyeceği sessiz bir yere git. Cep telefonunu yanına alma ya da sesi ve titreşimi kapalı bir şekilde ve egzersiz süresince telefonunla hiç ilgilenmeyeceğin şartıyla yanına al. Yanına kağıt kalem almayı unutma.

      Gideceğin yer evinin sessiz bir köşesi olabileceği gibi doğa içerisinde güvenli bir yer de olabilir. En önemli önceliğimiz, dış etkenlere kapanmak.

      2. Adım: Bir yere otur. Gözlerini kapat, bedenini hisset. Topuklarından başlayarak başına kadar tüm bedeninin varlığnı zihninde hissederek tara. Bunu yavaşça yap.

      Bunu yaparken nefes egzersizini de aynı anda yapabilirsin. Daha önce defalarca bahsettiğmiz gibi, derin ama yavaş nefes alıp, nefesi aldığımız sürenin iki katı kadar sürede yavaşça yine burnumuzdan veriyoruz.

      Taramayı gerçekleştirdikten sonra yüzümüz de dahil olmak üzere tüm bedenini 15 saniye boyunca sık, sonra gevşe. Bunu üç kez tekrarla. Sonra dirençli derin bir nefes al ve yavaşça ver. 

      3. Adım: Gözün bu aşamaya kadar hâla kapalı. Nefes egzersizini yapmaya devam et. 2 dakika ile 10 dakika arasında dilediğin kadar egzersize devam edebilirsin. Egzersiz sırasında zihnini durdurmaya çalışma. Bu mümkün bir şey değil. Aklına düşünceler gelebilir. Bu düşüncelerin bir bulut gibi zihninden geçmesine izin ver. 

      Kendini hazır hissettiğinde yavaşça gözlerini aç. 

      4. Adım: Yanında getirdiğin kağıt ve kalemi al ve kendine sırasıyla şu soruları sor; 

      - Eskiden başarıyı nasıl tanımlıyordum?

      - Benim için başarı nedir? 

      - Benim için hayatta gerçekten ne önemli?

      - Hayatımın geri kalanını nasıl yaşamak istiyorum?

      - Beni bu hayatta neler mutlu ediyor, neler heyecanlandırıyor?

      - İş hayatımda ve özel hayatımda dengeyi nasıl kurabilirim?

      - İstediğim hayatı yaşamak için hayatımda neleri değiştirmem ve hangi adımları atmam gerekiyor?

      - Bana bu süreçte kimler nasıl yardım edebilir? 

      Bu soruların cevabını dış etkenlerden tamamen arınarak vermek çok önemli. Unutma, bu kağıda yazdıklarını sadece sen göreceksin. Bu nedenle kendinle yüzleşmek için aynı zamanda bir fırsat. Soruları cevapladıktan sonra cevapları analiz etmek ve radikal kararlar almak senin elinde.