10/02/2016

Mevcut Anda Uyanık Olmak Neden Önemlidir?

Vietnamlı Budist bir rahip ve filozof olan Thich Nhat Hanh, bir fincan çaydan keyif almanın önemine değinir. Çaydan keyif almak için mevcut anda tamamen uyanık olmanız gerekir. Yalnız mevcut andaki farkındalık ellerinizin fincanın hoş sıcaklığını hissetmesini sağlayabilir. Siz yalnızca mevcut anda aromanın keyfini çıkarabilir, lezzetini alabilir, inceliğini takdir edebilirsiniz. 

Geçmişe kafa yoruyor ya da gelecek için endişeleniyorsanız, bir fincan çaydan keyif alma keyif alma deneyimini tamamen kaçırırsınız. Fincana bakarsınız ve çay bitmiş olur. Hayat da böyledir. Tam anlamıyla mevcut değilseniz etrafınıza bakarsınız ve an geçmiş olur. Hayatın hissini, aromasını, inceliğini ve güzelliğini kaçırırsınız. Hayat sizi geçip gider. 

Geçmiş bitmiştir. Bundan ders alın ve geçmişi salıverin. Gelecek henüz gelmemiştir. Plan yapın, ama zamanınızı gelecekle ilgili endişe ederek geçirmekten vazgeçin. Endişelenmek değersiz bir eylemdir. Çoktan olmuş olaylar üzerine kafa yormayı bıraktığınızda, asla olmayabilecek şeyler için endişelenmekten vazgeçtiğinizde, mevcut anda yaşarsınız. Ancak o zaman hayattan keyif alabilirsiniz.