29/06/2015

Olumlu Düşünmek Hayatı Gerçekten Değiştirir mi?

      Olumlu düşünmenin hayatınızı değiştirilebilmesi için öncelikle “değişim”den beklentiniz nedir bunu ortaya çıkartmak gerekir. Sadece olumlu düşünüp zengin olmaya çalışmak, sadece olumlu düşünüp bir anda dünya barışının gelmesini sağlamak, biraz pollyannacılık oynamak. Sadece “olumlu düşünmek” sizi a noktasından b noktasına taşımayacaktır.

      Olumlu düşünme, yararlı eylemleri harekete geçirmeyle gerçekleşebilir ve hayatınızı değiştirebilir. Bu yönden bakıldığında olumlu düşünme, hayallerinizi gerçekleştirmez. Hayallerinizi gerçekleştirmenin için yolunu açar. Bu yolda azim, hırs ve seçimler önemli etken.

      Olumlu düşünmenin kazandıracakları;

      Harvard’da yapılan bir çalışmaya göre olumlu düşünme yapısına sahip kişilerde kötü kolestrol seviyesinin düşük olduğu gözlendi. Ayrıca bu kişilerde kalp krizi riskinin düşük olduğu da belirtiliyor.

      Bununla beraber farklı araştırmalarda olumlu düşünen kişilerin bağışıklık sistemi daha güçlü olduğu, depresyon riski ve stres seviyesinin azlığı gibi bir çok olumlu sonuç söz konusu.

      Peki nasıl?

      Olumlu düşünme için birçok teknik var. Bir kaçını basit bir şekilde şöyle belirtebiliriz;

      - Olumlu olayları gözlemleyin. 
      Çevrenizdeki olumlu olaylarla ilgilenmek, oldukça önemli bir yol. Facebook 2012 yılında bir araştırma yaptı. Yaklaşık 700 bin kullanıcısını habersiz bir şekilde deneyine kattı. Deneye katılan grubun bir kısmının haber akışına 1 hafta boyunca sürekli olumsuz haber ve paylaşımları gösterdi. Diğer gruba ise aynı süreyle olumlu haber akışı gösterdi. Haber akışı bölümünde sürekli olumsuz haberler gösterilen kişilerin yayınladığı durum güncellemeleri ve paylaşımları aynı oranda olumsuzdu. “Olumsuzluk virüsü” yayılarak çoğalır. Bardağın dolu tarafını görmek, daha olumlu bir kişiye dönmenizde ciddi bir yardımcı olabilir.

      - Yazı yazın. 
      Olumlu olayları elle tutulur hâle getirmek için yazıyı kullanabilirsin. Blog yazabilir, bir ajanda tutabilir ya da bilgisayarında kayıtlı tutabilirsin. Yöntem tamamen sana kalmış. Olumlu yazılar yazıyor olmak, bir süre sonra olumlu düşünüyor olma konusunda destek olacak.

      - Meditasyon yapın. 
      Günlük meditasyon yaparak zihnini berraklaştıran kişilerin pozitif duygu ve düşünceleri daha çok barındırdığını söylemek mümkün. Hem zihinsel, hem bedensel olarak canlandırıcı özelliği var.

      Hepsinden önce, olumlu düşünce için hazır olmanız lazım. Hazır olmayla beraber bunu istiyor ve hayatınızda olumlu düşünceye zemin oluşturmak için harekete geçiyor olmanız gerekli.