21/01/2016

Öneri: Günlük Tutun

Tarihe baktığımızda Türk tarihinden dünya tarihine kadar aklımıza gelebilecek bir çok başarılı insanın hayat alışkanlıkları arasında “Günlük tutmak” olduğunu görüyoruz. Günlük tutmak başarıyı direkt getiren bir eylem olarak karşımıza çıkmayabilir fakat kendimizi tanıma ve fark etme noktasında en büyük yardımcılarımızdan biri olabilir. 

Gelişiminizi takip edebilirsiniz.

Günlük tuttuğunuzda (her gün olmasa bile iki günde bir de yazabilirsiniz) o anda/günde olan soru işaretleriniz, endişeleriniz, üzüntüleriniz gibi bir çok duyguyu kağıda geçirebiliyor olursunuz. Atalarımızın da dediği gibi, söz uçar yazı kalır. Bir ay, beş ay ya da bir yıl sonra geriye dönüp baktığınızda “bunlara mı kafayı takmışım yani?” diyebileceğiniz gibi “çok doğru bir hamle yapmışım” da diyebileceğiniz bir çok nokta olacaktır. Bu sayede kişisel gelişiminizi direkt kendiniz görebilme fırsatını yakalarsınız. 

Hayatınız kayıt altında olur. 

Yaptıklarınızı, düşüncelerinizi kayıt altında tutmak hem sizin için, hem de ileride aileniz ve toplum için yararlı bir kaynak oluşturabilir. Susan Sontag (yazar) vefat ettikten sonra bizzat oğlu tarafından günlükleri yayımlandı. Yeniden Doğan ismi verilen bu seri, şu anda bir çok insan için ilham kaynağı niteliğini taşıyor. Siz neden birilerine ilham olmayasınız? 

Yazma yeteneğinizi geliştirir.

Alışkanlıklarınız, yeteneklerinizi geliştirir. Sürekli yazıyor olmak, yazma yeteneğinizi önemli ölçüde geliştirecektir. Belli mi olur? Belki bir süre sonra kendi hikayelerinizi kaleme alabilir ve duygularınızı daha geniş kitlelere kolayca ulaştırabilirsiniz? 

Zorlukların geçici olduğunu gösterir.

Patronunuzla fena halde çatıştınız. Artık işinizi bile sevmiyorsunuz bu çatışma sebebiyle… Aradan bir yıl geçtiğini var sayalım. Günlüğünüze geri dönüp baktığınızda bu ve benzeri sorunların hayatımızda daima geçici olduğunu ve bizlere deneyim kazandıran birer ödül olduğunu görmenizi sağlayacak. 

En önemlisi; olgunlaştırır. 

Yukarıda saydığımız maddelerdeki faydalar göz önüne alındığında kendinizle sohbet edebilmenize ve olgunlaşabilmenize en büyük yardımcılardan biri günlüğünüz olacaktır. Ona değer verin. :)

Peki soruyu günlük tutanlara soralım. Siz günlük tutarken ne gibi yararlar gözlemlediniz? Bize sosyal medyadan ya da iletişim formumuzdan ulaşın. :)