22/05/2015

Panik Ataklıların Panik Atak Hakkında Bilmesi Gerekenler

      Bugün panik atak ile alakalı bir kaç husustan bahsediyor olacağız. Çevrenizde panik atak yaşayan yakınlarınız ya da tanıdıklarınız varsa, belirteceğimiz bilgilerin kendisine çok iyi geleceğini düşünüyoruz. Belki de size…

      Öncelikle Panik Atağın ne olduğundan bahsedelim;
      Kısaca Panik Atak, kriz sırasında bütün bedende uyuşma, yanma, ateş basması, terleme yaşanabilen, bazen bedende çekilme ve bayılmak üzereymiş gibi bir his oluşturan, baş dönmesi, beyin uyuşması, bedeni tam hissedememe, olayları bir sis perdesi arkasında görme gibi belirtileri olabilen bir rahatsızlıktır.

      Kişi, bu ataklar sırasında felç geçireceğini, bayılacağını ya da denge kaybı nedeniyle düşeceğini zanneder. 

      Bu durumla alakalı yanlış bilinen bir çok şey olduğu gibi asıl bilinmesi gerekenler şunlardır;

      - Panik atak, bir kalp hastalığı ya da fizyolojik bir hastalık değil, psikolojik bir rahatsızlıktır. Rahatsızlığınız nedeniyle doktora gittiğinizde doktorunuz “kalbinizde sorun yok” diyorsa ona inanın. 

      - Panik atak, ölüme yol açmaz. Literatürde Panik Atak nedeniyle ölen kimse bulunmuyor.

      - Panik ataklılar “deli” ya da “ileride çıldıracak kişi” değildir. Bu rahatsızlık nedeniyle deliren ya da çıldıran kişiler konusunda tıbbi bir veri yok. 

      - Panik atak geçirildiği esnada yaşadığınız sıkıntılar dışarıdan anlaşılmaz. (Kalbinizin teklediğini hissedebilirsiniz ancak aslında kalbiniz normal bir şekilde atmaya devam ediyordur. Nefes alamadığınızı hissedersiniz ancak yaşamınızı devam ettirmeye yetecek kadar nefes alış verişi sandığınızın aksine almaya devam ediyorsunuzdur.)

      - Panik atak geçirirken yaşanan nefes alma sorununu aşmak için genellikle “daha derin nefes” alınmaya çalışılır. Bu yanlış bir harekettir. Bu davranış atağın şiddetini daha fazla arttırır. 

      - Panik atak geçirildiği sırada kişi bayılmaz. Bayılma hissinin gelmesi, beyinde kanlanmanın azalması ve oksijen/glikoz tüketimi düşmesi nedeniyle böyle bir hisse kapılır. 

      - Panik atak sırasında genellikle tansiyon yükselir. Çok nadir düştüğü de görlebilir. Tansiyon düşmesi durumunda kişi bayılabilir. Ancak bu bayılması, direkt panik atak nedeniyle değil, tansiyon düşmesiyle alakalıdır. 

      - Panik atak yaşadığınız sırada bulunduğunuz mekandan kaçmak, hastalığın iyileşme olasılığını azaltır. 

      - İlaç tedavisi, panik atakların azalmasında etkilidir ancak tek başına bu tedavi yeterli olmayabilir. Terapi desteği sayesinde bu sorunla başa çıkmayı öğrenebilirsiniz.

      - Atak başladıktan sonra belirtiler yaklaşık 10 dakika içinde yaşanır. Eğer hastanede değilseniz ve 10 dakika içerisinde hastaneye yetiştirilebileceğiniz bir imkanınız yoksa bu süreden sonra belirtiler geçmiş olur. Bu nedenle panik atak geçiren kişiler mevcut belirtilerle hastaneye çoğunlukla yetiştirilemezler. Hastaneye geldiklerinde çoğunlukla normale dönmüş olurlar.

      - Sürekli tansiyonunuzu ölçmek ve vücut belirtilerini kontrol etmek, kişiyi panik atak’tan uzak tutmanın aksine, hastalığın iyileşme sürecini geciktirir. Başta da belirttiğimiz gibi bu hastalık fizyolojik değil psikolojik olması nedeniyle genellikle başlamadan önce yine fizyolojik bir belirti göstermez.

      Eğer panik ataklıysanız, fizyolojik durumunuzu kontrol etmek için mutlaka doktora gitmenizi öneririz. Ancak belirttiğimiz maddeleri de asla gözden kaçırmayın ve panik atak’tan tamamen kurtulmak için bir an önce uzman bir psikolojik danışmandan yardım alın.