19/06/2015

Yaşam Kaliteni Arttırmak İçin 10 Öneri

Yaşam kalitesi, bedenin temel gereksiminlerinin karşılanması ve kişinin hayat yaşantısını devam etmesidir. Bu, normal, düşük ve yüksek yaşam kalitesi ile belirtilir. Sağlığınızla direkt ilişkili olduğu gibi, psikolojik durumunuzu da içerisine alır. Yaşam kalitenizi arttırmak için hayatınızda neleri değiştirebilirsiniz bir bakalım;

1- “Ben bu hayatta kim olmayı seçiyorum?” “Nasıl bir hayat yaşamak istiyorum?” sorularının cevabı üzerinde düşün. Eğer kim olmayı seçtiğini ve ne istediğini bilmezsen başkalarının senin için seçtiği kimlikleri ve hayatları yaşarsın. Bu iki sorunun cevaplarını bulduktan sonra “onları hayata geçirmek için hangi küçük adımları atabileceğin” ve “bu süreçte sana kimler destek olabilir” sorularını kendine sorup, cevapların doğrultusunda eyleme geçebilirsin.

2- Etrafını, seni mutlu eden, enerjini yükselten insanlara çevrele. Enerjini emen, yargılayan, destek yerine köstek olan insanlarla arana bir mesafe koy. Kulağa zor gelebilir ama imkansız olmadığını belirtmek isteriz.

3- Yalnız bir şeyler yap. Sinemaya git, alışveriş yap, sevdiğin bir mekanda yemek ye. İnan kendinle vakit geçirmekten keyif alacaksın. Bu, ruh sağlığın için de faydalı. Çünkü kendiyle baş başa kalabilen, yalnız başına da bir şeyler yapmaktan hoşlanan kişi, kendiyle barışık kişidir.

4- Eminiz ki bunu bir çok kez duydun ve biz de bir kez daha tekrarlamanın zararı olmayacağını düşünüyoruz. Başkalarının senin hakkında ne düşündüğünden özgürleş. Çünkü enerjini oraya akıttığın her an kendi özünden biraz daha uzaklaşıyorsun.

5- Beslenmene dikkat et. Bir çoğumuz farkında değiliz ama ne kadar sağlıklı beslenirsek, stresle de o kadar rahat baş edebiliriz.

6- Uyku hem ruhsal hem de fiziksel sağlığımız için çok önemli. Bu yüzden uykunu mutlaka  al. Herkesin ihtiyacı olduğu uyku saati farklı. Sen kaç saat uyuyunca kendini dinç hissediyorsun buna dikkat et. Uykunu almadığında dikkat hataları artar, verimliliğin düşer ve daha gergin olursun.  

7- Beyin jimnastiği yap. Bu sadece matematik problemi çözmen gerektiği anlamına gelmiyor. Yeni bir dil öğren, örgü ör, bulmaca çöz.

8- Sadece fiziksel sağlığın için değil ruh sağlığın için de düzenli spor yap. Spor yapmak mutluluk hormonu endorfinin salınımını arttırır. Aynı zamanda zihnini boşaltmana ve yaratıcılığının artmasına yardımcı olur.

9- Sana hizmet etmeyen duygulara takılıp kalma. Her takıldığın duygu senin enerjini tüketir, huzur vermez ve verimliliğini düşünür.

10- Gün içinde kendini daha dinç hissetmek istiyorsan teknoloji ile arana mesafe koy. İşi gereği sürekli bilgisayar başında olmak zorundaysan, gün içersinde belli aralıklarla masa başında kalkıp rahatlama ve gevşeme çalışmaları yap.