KALEMİN UCUNA DÖKÜLENLER

Her şey önce bir hayalle başladı. İlk başta anne babamın hayaliydim. Dünyaya geldim. Sonra kendim hayal kurmayı keşfettim ve kendime hayallerimden bir dünya yarattım...
22/11/2010

22.Uluslararası DEHB Konferansı @Atlanta

        Chadd’in bu sene 22.sini düzenlemiş olduğu Uluslararası DE/HB Konferansı’na katılmak için 11-13 Kasım tarihlerinde Atlanta’daydım. Aylardır, bu üç günü heyecanla bekliyordum. Çünkü sonunda, DEHB’nin Michael Jackson’ı olarak kabul ettiğim Dr.Russell Barkley’i canlı canlı dinleyebilecektim. Bazen, acaba ben mi bu adamı bu kadar çok abartıyorum, diye düşünmüyor değildim. Ama Atlanta’da gördüm ki, sadece benim için değil konferansa konuşmacı olarak katılan ve dinlemeye gelen herkes i için de Dr.Barkley yaşayan bir efsaneydi! Ve o kadar şanslıydık ki; Dr.Barkley’i daha önce de defalarca dinleme fırsatı bulmuş kişilerin ortak düşüncesi, konferansın ilk günü yapmış olduğu açılış konuşmasının bugüne kadar yapmış en güzel konuşmalarından biri olduğuydu.

        Dr. Barkley, tartışmasız önemli bir bilim adamı. Ama üç gün süren konferansta tüm puanları ona vermek, Chadd’e ve diğer konuşmacılara büyük haksızlık olur. Chadd, hakikaten alanlarında başarılı isimleri üç gün boyunca aynı çatı altında toplayarak çok başarılı bir organizasyona imza attı. Panellerin birçoğu çok başarılıydı, önemli bilgi aktarımları oldu. Peki, neyin nesi kimin fesidir bu Chadd?

        Chadd; 1987 yılında, DE/HB tanısı almış her yaştaki kişilere ve ailelerine destek olmak için A.B.D’de kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. 16.000 üyesi bulunmaktadır. Ve bunların yaklaşık 2000’i doktor, psikolog, danışman ve koçlardan oluşmaktadır. Her sene, A.B.D’nin farklı bir şehrinde DE/HB ile ilgili konferans düzenlemekte ve alandaki yeni gelişmelerin diğer profesyonellerle ve halkla paylaşılmasına vesile olmaktadır. (Seneye Orlanda Disney World’deyiz! )
        Üç gün boyunca yaptıklarımı, dinlediklerimi ve öğrendiklerimi sadece bir yazıyla sana anlatabilmem çok zor. Bu yüzden bir süre güncemde konferans izlenimlerimi paylaşacağım seninle. Örneğin, bir sonraki güncenin konusu, ilaca alternatif mucizevi bir tedavi yöntemi olarak piyasaya sunulan ve bir süre sonra çok da mucizevi olmadığı anlaşılan ama bu arada da bir çok aileye maddi anlamda zor durumda bırakan, neurofeedback ile ilgili olacak. Ama onun öncesinde konferansla ilgili kısa kısa bilgler…

        Konferansa katılım sayısı: 1200
        Türkiye’den katılımcı sayısı: 3 (Üçü de koç!)
        Katılımcı Ülkeler: A.B.D, Güney Amerika Ülkeleri, Türkiye, Suriye, İsrail
        Konuşmacıların Uzmanlık Alanları: Psikiyatrist, Psikolog, Koç ve Eğitimciler
        Katılımcılar: DE/HB Tanısı almış Kişiler, Aileler, Doktorlar, Psikologlar, Danışmanlar, Koçlar, Öğretmenler
        Konuşmacı Sayısı: 88
        Panel Sayısı: 70
        Konferansın Süper starı: Dr. Russell Barkley
        Konferansın en popüler konusu: Beynin Yürütücü İşlevleri
        Konferansın en “tartışmalı” konusu: Neuro Feedback
        Konferansın Cem Yılmaz’ları: Ari Tuckman, Judith Kolberg – “DEHB’li Beyni Organize Etmek”
        Konferansın en mütevazı konuşmacısı: Russell Ramsay – Dr.Barkley’nin adaşı olan ve kendisinin Dr.Barkley’nin arkasında ancak kağıt zımbalayan kişi olabileceğini söyleyerek kendiyle dalga geçen başarılı psikolog ve akademisyen.