KALEMİN UCUNA DÖKÜLENLER

Her şey önce bir hayalle başladı. İlk başta anne babamın hayaliydim. Dünyaya geldim. Sonra kendim hayal kurmayı keşfettim ve kendime hayallerimden bir dünya yarattım...
07/11/2016

8 Yaşındaki Çocuğunuza Dikkat İlacı Verirken İki Kere Düşünün!

      Tam "bugün sosyal medyada ne paylaşıyım?" diye düşünürken 8 yaşında bir çocuğu olan anneden aldığım telefon bugünün konusunu belirledi.

      İlaca mesafeli bir duruşum olmasına rağmen ilaca tamamiyle karşı bir uzman değilim. Bununla birlikte sırf akademik başarısı iyi olsun, derse odaklanabilsin diye 8 yaşında hiçbir davranışsal ve dürtüsel sorunu olmayan bir çocuğa 36 mg. ilaç verilmesine karşıyım. Benim üzerimde çok fazla emeği olan değerli bir psikiyatrist hocam şunu derdi hep "Pınar, bu yaşta bu çocuğa bu dozu verirsem ileride ne vereceğim? Bu çocuk bir süre sonra bu ilacı tolere etmeye başlayacak ve daha yüksek bir dozaja ihtiyacı olacak. O zaman ne yapacağız?" İşte bu hastasına değer veren bilinçli bir doktor yaklaşımıdır.

      Size küçük bir öneri, çocuğunuz odaklanma sorunu yaşıyorsa lütfen ilk önce bu alanda uzman bir psikolojik danışmandan destek alın. O uzman çocuğunuzun neden an'da kalamadığını bir anlasın ve o konuyla ilgili çocuğunuzla çalışsın. Dikkat eksikliği beynin yönetici işlevleri ile ilgili bir sorundur. Ve çocuğun zihninin arka planında çalışan korkuları ve kaygıları varsa beynin yönetici işlevleri görevini yapamaz ve çocuk an'da kalamaz. Çocuğun duyguları göz ardı edilerek dikkat sorunu çözülemez. Eğer terapi yeterli gelmiyorsa o zaman mutlaka bir doktordan destek alın. Ve ilaç kullanılacaksa da mutlaka terapiye devam ettirin. Çünkü ilaç hiçbir zaman tek başına çözüm değildir. Çocuğa belli becerileri kazandıramaz ve duygularıyla nasıl baş edebileceğini öğretemez.

      Mutlu bir hafta geçirmeniz dileği ile,
      Pınar Kobaş