KALEMİN UCUNA DÖKÜLENLER

Her şey önce bir hayalle başladı. İlk başta anne babamın hayaliydim. Dünyaya geldim. Sonra kendim hayal kurmayı keşfettim ve kendime hayallerimden bir dünya yarattım...
22/08/2016

Şimdi Değilse Ne Zaman?

      Merhabalar,

      Günümüz yoğunluğunda bir çok dış etken zihnimizi meşgul ediyor. Aile, iş yaşamı, kişisel ihtiyaçlar bir yana trafik, her yerden çıkan reklamlar vb. farkında olalım ya da olmayalım zihnimize ciddi bir yükü beraberinde getiriyor.

      Gözlemlediğim kadarıyla tüm bu durumlar dahilinde fizyolojik ya da psikolojik desteğe ihtiyacı olan ancak bu destekten kaçınan insanlar 9'a ayrılıyor;


1. "Bilmem"ciler:      Eğer neye ihtiyacınız olduğunu siz bilmiyorsanız yakınlarınız hiç bilemez. Otomatiğe bağlanmış "bilmiyorum" cevabı yerine "Ne istiyorum?", "Bu süreçte neye ihtiyacım var?", "Bana kimler yardımcı olabilir?" sorularına odaklanmanız sizi gerçek cevaplara götürecektir.

2. "Benim bir şeyim yok" cular:


      Biz buna sorunuyla yüzleşmek istememe hali diyoruz. Halbuki bir aynaya baksanız ve odağınızı aynadaki yansımanıza verseniz, ne kadar yardıma ihtiyacınız olduğunu kendi gözlerinizle göreceksiniz.

3. "Bana kimse yardımcı olamaz" cılar:


      Bu cümleyi genellikle hiç destek almamışlarınız kuruyor. Öncellikle hiç denemediğiniz bir yöntemin size yardımcı olup olamayacağını bilemezsiniz. Bu kurduğunuz cümle uzmanların yetersizliği ile ilgili değil, sizin o uzmana şifa sürecinde yardımcı olmayacağınızın göstergesidir. Paracelcus'un dediği gibi, "hiçbir canlı yalnızca dış hekimin çabalarıyla var olamaz, dış hekim iç hekime sadece yardım edebilir."

4. "Gittim ve fayda görmedim" ciler:      Kendi alanım için söyleyebilirim ki, iki üç defa bir terapiste gittiniz diye yıllardır biriktirdiğiniz sorunlarınızı çözemezsiniz. Bunun için bir sürece ihtiyacınız var. Aynı şey bedensel rahatsızlıklar için de geçerli. Hiçbir hastalık tek gecede oluşmaz. Bedende yaşanılan her sıkıntı bir birikimle oluşur. Aniden inen felç ya da geçirilen kalp krizi diye bir şey yoktur. Hastalıklar birikmişlikle ortaya çıkar.

      Yeri gelmişken bir kez daha söylemek isterim. Akıl, ruh ve beden birdir. Bedensel hastalıklarımızın birincil kaynağı ruhumuzdur. Bu bilgiyi artık modern tıp doktorları da kabul etmeye başladı. Konuyla ilgilenenlere Dr. Ender Özer'in Şifa Sende ve Şifa Sende 2 kitaplarını okumalarını öneririm.

      Bu arada, eğer gerçekten uzun bir süredir destek almanıza rağmen ruh/beden sağlığınızda olumlu bir gelişme olmuyorsa tedaviye kendinizi kapatmak yerine başka bir uzmana gitmenizi öneririm.

5. "Şimdi sırası değil"ciler:


      Şimdi değilse, ne zaman?

6. "Tamam gideceğim. Ama şimdi değil" ciler:


      Şimdi değilse, ne zaman?

7. "Ona param yok şimdi "ciler:


      Destek almak için ne zaman paran olacak?

      Para her zaman bahanedir. Bir kişi gerçekten fiziksel ya da ruhsal olarak destek almak istiyorsa bir yolunu bulur. Beni yakından tanıyan sizler çok iyi biliyorsunuz ki mesleğim sadece zenginlere hizmet eden bir alan değil.

8. "Ben uzmanı da çıldırtırım sorunlarımla, bana yardımcı olamaz"cılar:


      Şakacılar sizi:) Eğer işinin ehli bir uzmanla çalışıyorsanız merak etmeyin onu çıldırtmazsınız. Bu cümleniz aslında sizin kendinize ve sorununuza bakış açınızın yansımasıdır.

9. "Ya başkalarına anlatırsa sorunlarımı?"cılar:


      Endişelerinizi anlıyorum. Her mesleğin etik kuralları vardır. Sizin izniniz olmadan gittiğiniz uzman kimseye bir şey anlatmaz.

      Neden mi bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum? Sebebi aslında çok basit. Hepimiz bir birey olsak da birbirimizle bağlantıdayız. Gerek aile içinde olsun, gerekse dost çemberimiz ve yaşadığımız toplum içinde zor süreçlerden geçebiliyoruz. Böyle süreçlerde hepimizin akıl, beden ve ruh olarak merkezimizde olmamız ve birbirimize destek olabilmemiz için kendimize düşen sorumluluğu almamız çok önemlidir. Kendimize düşen sorumluluğu yerine getirip bir uzmandan destek almamız ne kadar kendi hayrımız içinmiş gibi gözükse de aslında aynı zamanda bütünün hayrına atılmış bir adımdır. Çünkü biz ne kadar akıl, ruh ve beden olarak sağlıklı olursak, bize gerçekten ihtiyacı olan kişilere o kadar çok destek olabiliriz.

      Akıl, ruh ve beden olarak merkezimizde olduğumuz günlerde görüşmek dileği ile. ❤ ❤