KALEMİN UCUNA DÖKÜLENLER

Her şey önce bir hayalle başladı. İlk başta anne babamın hayaliydim. Dünyaya geldim. Sonra kendim hayal kurmayı keşfettim ve kendime hayallerimden bir dünya yarattım...
08/08/2016

Hoşgörü temelli bir toplumda yaşamak için neler yapabiliriz? - 2. Bölüm

      Herkese duygularımızın farkında olduğumuz ve bu duyguların esiri olmadan merkezimizde kalabildiğimiz bir hafta diliyorum. Bu hafta da kaldığımız yerden devam ediyor ve sizlerle Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi'nin bir sosyal sorumluluk projesi olan Teaching Tolerance'ın hazırlamış olduğu "Hoşgörü için Araçlar" kitapçığından alınmış, bazıları uyarlanmış önerileri sunmaya devam ediyorum.
 
      Sevgiyle...
 
Okullar için Öneriler:
 
• Hoşgörü ile ilgili kitaplar, filmler, dergiler ve diğer materyaller okul kütüphanesinde bulundurulabilir.
 
• Öğrencilerin diğer ülkelerden yaşıtlarıyla ilişki kurmaları için yurt dışından kardeş okullar belirlenerek o okulun öğrencileriyle mektup arkadaşı programı başlatılabilir. Ya da buna alternatif olarak gençlerin sosyal medyadan birbirleriyle irtibata geçmeleri desteklenebilir.
 
• Öğrencilerin taciz ve zorbalığı rapor etmeleri için onlara gizli yöntemler sunulabilir.
 
• Okul yönetimi personel ve öğrenciler için nefret söylemi, tehdit, taciz ve pornografik nitelikli içerikler içermeyen internet kullanım ilkelerini benimseyebilir.
 
• Okul yönetimi yemekhanelerin diyet kısıtlaması olan öğrenciler ve personel için seçenekler sunmasını sağlayabilir.
 
• Okul yönetimi din çeşitliliğine saygı göstererek akademik takvimi oluştururken özel günlerde sınav ve toplantı yapmamaya dikkat edebilir.
 
• Okullarda aile odaklı günler organize edilirken evlatlık olan ya da gönüllü aileleri olan öğrenciler de göz önünde bulundurularak Anneler Günü ve Babalar Günü yerine “Hayatımdaki Özel Biri Günü” kutlanabilir.