KALEMİN UCUNA DÖKÜLENLER

Her şey önce bir hayalle başladı. İlk başta anne babamın hayaliydim. Dünyaya geldim. Sonra kendim hayal kurmayı keşfettim ve kendime hayallerimden bir dünya yarattım...
30/05/2016

Hayatı hiç geç yakaladığınızı düşündüğünüz oldu mu?

      Mesela yaşıtlarınıza göre duygusal olarak daha geç büyüdüğünüzü, herkesten daha geç romantik bir ilişki yaşadığınızı, daha geç başarıyı tattığınızı vb. düşündüğünüz mü?

      Ben uzun yıllar memnuniyetsiz bir şekilde bu hisle yaşadım. Sonra 22 yaşında bir NLP eğitimi sırasında 74 yaşındaki Sevda Teyze ile tanıştım. Tesadüflere inanmam. O farkında değildi ama hayatta hiçbir şey için geç olmadığını göstermek için girmişti kısa süreliğine de olsa hayatıma.

      Sevda Teyze ile ilgili beni en çok heyecanlandıran şey 70 yaşındayken ilk kitabını yazmış olmasaydı. Aslında sırf bunun için ona hayran olmak Sevda Teyze'ye yapılan çok büyük haksızlık olur. Çünkü o zaten NLP ile tanışmadan ve kitabıyla insanların ruhuna dokunmadan önce de hayatında çok güzel işlere imza atmış bir kadındı.

      Sevda Teyze artık aramızda yok. Ama bir süredir o ve onun vefatını öğrendiğimde yazdığım bir yazı sık sık aklıma düşüyor. Bunun da bir tesadüf olmadığını düşünüyorum. Sanıyorum Sevda Teyze oradan da görev bilinciyle bana ve belki de içinizden birilerine "hayatta hiçbir şey için geç değildir!" mesajını veriyor. Bu yüzden ben de bundan 14 sene önce yazdığım o yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.

      Nurlar içinde uyu Sevda Teyzem. Emanetin olan kanatlara iyi bakıyorum ve onları cesurca kullanıyorum. ;)

      Hepinize sağlıklı, mutlu, cesur ve merkezinizde olduğunuz bir hafta diliyorum...

Sevda Teyze'nin Kelebekleri

      Hep bir gizlenmişlik hakim hayatımızda; gülüşlerin arkasına gizlenmiş hüzünler, dille dudak arasına sıkışmış sözcükler, korkunun sindirdiği sevgi ve paranın bastırdığı hayaller.

      Renkli bir dünyanın siyah beyaz karelerinde yaşamayı tercih eden bizler, "mazeretler" ile çerçeveleyip "keşkelerle" süslediğimiz hayatımızda nedense burnumuzun dibindeki mutluluğu gider en uzakta arar, sonra da bir zamanlar bir şarkının tınısında yakaladığımız mutluluğa özlem duyarız.

      "40 yıl düşünsem aklıma gelmezdiler"in toplamı olan hayatımızda, şairin de dediği gibi yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var. Yaşadın mı yoğunluğuna ve açık seçik yaşayacaksın hayatı. Sevgiyi, nefreti, hüznü, sevinci; iltimas geçmeden tüm duyguları... Ve gerçekten istediğinde, bir gün sen de öğreneceksin nefreti sevgiye, hüznü sevince dönüştürmeyi. Koşulsuz sevmenin tadına vardığında ise tıpkı Sevda Teyze'ninkiler gibi, senin içindeki kelebeklerin de uçmuş olduğunu göreceksin gökyüzüne özgürce.

      Ve işte o zaman anlayacaksın ki yaşıtlarına göre hep geç yakaladığını düşündüğün hayatta asıl galip sensin!

Sevgiyle,

Pınar Kobaş Sıçrar