KALEMİN UCUNA DÖKÜLENLER

Her şey önce bir hayalle başladı. İlk başta anne babamın hayaliydim. Dünyaya geldim. Sonra kendim hayal kurmayı keşfettim ve kendime hayallerimden bir dünya yarattım...
03/03/2011

Farkındalık

        Farkındalık,  günümüzün “maalesef” popülerleştirilen kelimelerinden.  

        Maalesef diyorum, çünkü popüler olan bir süre sonra bıktırıyor, modası geçiyor ve sıradanlaşıyor.

        Oysa farkındalık, popüler olamayacak kadar klasiklerden.

        Yaşadığımız sistemin o kadar kölesi haline geldik ki, bir koşuşturma içersinde hayatı otomatik pilota bağlamış bir şekilde yaşıyoruz.

        Yaşıyoruz ama var olduğumuzun farkında olmadan. Aslında acınılası bir durum; Yaradan’ın yaratmış olduğu en mükemmel varlık olan insanoğlu, küfürlerine malzeme ettiği hayvanlar kadar “farkındalığı” olmadan yaşıyor hayatı.

        Eskiden cenazeler bir “uyanış” olurdu bizler için; kısa süreliğine de olsa, kendi içimize döndüğümüz, aldığımız her nefes için şükrettiğimiz ve kendimize çeki düzen verdiğimiz. Ama değişen çağla birlikte bu da artık, bir varmış bir yokmuş oldu. Gelişen teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken bizi o kadar rahata alıştırdı ki, biz de her konuda işin kolayın kaçmaya başladık. Aynı, cenazenin ardından kendimize dönmek yerine, ölünün arkasından atıp tutmak gibi.

        Geçenlerde Prof. Dr. Kültegin Ögel’in POEM’de vermiş olduğu “Farkındalık Temelli Terapiler” eğitimine katıldım. Hem bilgilerimi tazelemiş oldum, hem de çok güzel yeni bilgiler ve farkındalık egzersizleri öğrendim.  Hayatında illa ki dibe vurmadan ya da ölümle burun buruna gelmeden kendi farkındalığını arttırmak isteyenleriniz için, küçük ama önemli bir egzersizi sizlerle paylaşmak istiyorum.

        Uyandığınızda, yatağınızdan çıkmadan önce bir an durun, yavaş ve derin nefesler almaya başlayın, dikkatinizi nefesinize yöneltin. Nefesinizin burun deliklerinizden içeri girişine, akciğerlerinize ve diyaframınıza doluşuna, daha sonra aynı rotayı izleyerek dışarı çıkışına dikkat edin. Bu şekilde 10 defa nefes alın. Ardından yaptığınız her şeyin farkında varmaya çalışın. Örneğin;


o   Dişlerinizi fırçalarken diş macununun kokusunu alın.


o   Banyo yaparken suyun bedeninize değişini hissedin.


o   Kahve içerken kahvenin kokusunu duyun.


o   Giyinirken elbiselerinizden çıkan seslere dikkat edin.


o   Kaslarınızın nasıl giderek açıldığına dikkat edin.